Kallaste hobitalu ajab nunnumeetri põhja
Pildil: peretütar Arabella
Järva vallas Abaja külas tegutseb Kallaste hobitalu, mis on suvisel perioodil avatud kuuel päeval nädalas kella 11-st 20-ni. Perenaise Liina Saksi sõnul leiavad tee tallu pigem kaugema kandi inimesed kui kohalikud. Vahel arvatakse, et mida seal ikka vaadata – paar lammast ja kaks kitse ehk. Tegelikkuses rõõmustavad külastajaid lisaks lamba- ja kitsekarjale veel hobused, miniveised, kanad, pardid, jänesed ja sead. Kokku on talus üle 50 looma.
Kallaste hobitalu avati koroonaviiruse esimese laine ajal, 2019. aastal. „Õde kinkis mulle hiidküülikud. Siin hakkasid käima tuttavad, sest koroona ajal ei pääsenud kuskile. Nad teadsid, et siin on loomad ja ei pea kellegagi kokku puutuma. Nii ta läks," meenutas Saks. Loomadega on Saks kokku puutunud juba lapsepõlvest saati. „Loomaarmastus on mul kogu aeg küljes olnud," ütles ta.
Talus ringi vaadates jääb silma, et loomi on tõesti palju ning maa-ala, mida hallata, väga suur. Aga abilised? „Saaks endalegi palga makstud," ütles Saks, kuid avaldas lootust, et ehk õnnestub suvel siiski ka abiline palgata. Loomad on üsna kulukad. „Me peame kahe kuuga teenima üle 10 000 euro, et nad ära toita," lisas Saks. „See on päris suur summa, lisaks veel kõik maksud ja ehitamisele kuluv raha," ütles ta. Sisuliselt tuleb talul kahe kuuga teenida aasta eelarve. Kõrghooaeg on ikkagi suvel, kuigi mõningaid sündmuseid leidub ka talvel, näiteks jõulumaa. Saks on pühendunud täiel määral talupidamisele. Talus toimetab ka Saksi elukaaslane, kes lisaks käib täiskohaga. Abiks on ka lapsed.
Omanäoline talupood
Talu on lahendanud külaskäigu ära iseteeninduse põhimõttel. Parklasse jõudes leiad siltide kaudu üles iseteeninduskassa, kus on nii sularaha kui ka kaardimakse võimalus ning maksmise juhised. Kassa juures on ka pood, kus leidub kõiksugu põnevaid ökomaiuseid, loovust toetavaid mänguasju, Kreeta päritolu karastusjooke, Kallaste hobitalu kanade mune ning kohalikku hooajalist toodangut, näiteks maasikaid ja Ervita mustikaid. Juba talupood on omaette vaatamisväärsus, sest naljalt sellist kaupa tavapoest ei leia. „Nädalavahetustel on Põllu pagari saiakesed," lisas Liina, et külastajaid ootavad ka värsked küpsetised. Leidub ka viigimarju mustas šokolaadis ja seesamiseemneruudukesi ning ka matkasõpradele on toredaid tooteid. Suvisel ajal on suureks hitiks MiniMeltsi jäätis. „Seda käivad kohalikud ka ekstra ostmas," ütles Saks.
Aedikutesse saab sisse minna
Kõikidesse aedikutesse saab sisse minna ning loomadega kontakti luua. Aedikute värvate peal on kirjas reeglid, mida tohib teha ja mida mitte. Kas tohib selles aedikus olevat looma sööta või mitte, kas aedikus on elekter jne. Saksi sõnul inimesed loevad reegleid ning käituvad üldiselt korralikult, kuid alati leidub ka erandeid.
Kitsekeste aedikusse minnes tehakse kontroll – kas sul on süüa kaasa võetud? Kui ei ole, siis nii ongi hea. Saksi sõnul ajaks toit kitsed hulluks. „Siis nad hüppavad peale. Kitsede söötmine on ainukesena keelatud. Mitte sellepärast, et nad ei tohiks, aga nad lähevad peast natuke hulluks," ütles Saks. Kohtab ka miniveiseid, kes jäävadki pisikesteks – suuremaks ei kasva. „Nad on meil olnud mõned kuud ja alguses olid nad metsikud – suurest karjast tulnud. Nüüd lasevad ka katsuda," ütles Saks. Miniveised annavad ka piima, kui ära poegivad. Neid kasvatatakse piima eesmärgil või lemmikloomana. Üks miniveis annab päevas 3–4 liitrit piima. Miniveiseid Eestis laialdaselt ei leidu. Saksi sõnul on neid kindlasti alla 100. Kallaste hobitalu üks miniveis on saabunud tallu Inglismaalt, teised on sündinud Eestis.
Perelisa võib ka üllatada
„Ühel hommikul tuled ja üllatus on siin," lausus Saks ning näitas ühe tiine lehma peale. Selliseid üllatusi valmistavad Saksile veel teisedki loomad. „Nii need planeerimata lapsed tulevad. Pardid-kanad hakkasid sarihaudujateks, nii et kõik istusid kuudis ja munesid samal ajal. Ma võtsin neilt 60 muna või rohkemgi alt ära, panin inkubaatorisse ja tibud hakkasid järjest kooruma," lausus Saks, et polnud üldse arvestanud sellise suure tibude hulgaga. „Suvel on siin korralik issanda loomaaed," ütles Saks. Talu vallutavad erinevad loomalapsed. Kui oled väljavalitu, võib sulle giidituuril kaaslaseks tulla näiteks must armas lambatalleke Mustikas, kes tutvustab oma talu, öeldes häälekalt: „Mää, mää." Talus on ka heledat värvi minilammas, kes jääbki väikest kasvu ning meenutab lambatalle.
Õrnad loomad on erilise kaitse all
Loomad on kõik sõbralikult koos nagu vanasti taludeski. Üheskoos jalutavad sead ja kanad. Ainult tõukanad ja noored kanad on eraldi. Lisaks tuleb Saksi sõnul silm peal hoida õrnadel loomadel, näiteks tibudel ja jänesepoegadel. Väljas on ka kaamerad, et hoida inimestel silm peal. „Kui auto jõuab parklasse, saame juba aru, mis inimestega on tegu ja kelle lapsi peab valvama," ütles Saks. Eelmisel aastal oli paar ebameeldivat juhtumit, aga üldiselt on inimesed korralikud. Seistakse ka oma loomade heaolu eest ning vajadusel pannakse õrnemate loomade puurid lukku. „Valvake oma lapsi ja ärge laske neil kõike teha. Vanemad ei saa tihti aru, kust läheb piir. Ette on tulnud mänguasjade ja muu lõhkumist. „Ma ju maksan, see ongi ju selleks, et sa ostad uue," on mõnede vanemate arvamus," sõnas Saks. Õnneks kohtab sellist suhtumist pigem harva, kuid kunagi ei tea, milline võib tulla uus hooaeg.
Populaarsed loovuspeod
Huvi hobitalu vastu on suur. Nädalavahetuseti on parkla kogu aeg rahvast täis. Korraldatakse ka sünnipäevasid ning loovuspidusid. Loovuspeod toimuvad eraldi aiaga ümbritsetud alal, kuhu tavakülastajad ei pääse. Pidudele on vaja kindlasti registreeruda. Need on väga populaarsed ja piletid müükase kiiresti välja. Hobitalu rendib sünnipäeva korraldamiseks ka peomaja. Võta oma toit kaasa, kohapeal saab kasutada vett ja fritüüre.
Tule kohale või ela kaasa Instagrami vahendusel: kallaste_hobitalu!